تمیز کردن یخچال فریزر یکی از مهمترین مسائلی است که مصرف کنندگان باید حتما آن را مدنظر داشته باشند. به طور کلی رعایت نکات راهنمای نظافت یخچال می تواند موجب بهبود عملکرد دستگاه شده و کیفیت مواد غذایی موجود درون یخچال را نیز افزایش دهد. از این رو در این مقاله از آی پی امداد قصد داریم تا روش های شستشوی یخچال با استفاده از مواد طبیعی و همچنین مراحل شستن یخچال را برای شما شرح دهیم. شما به کمک مطالب ارائه شده در این مقاله می توانید به راحتی اقدامات لازم را جهت تمیز کردن یخچال انجام دهید.

نکات مهم تميز كردن يخچال فريزر به صورت خلاصه

برای اینکه داخل یخچال را تمیز کنیم، بایستی از یک اسفنج و یا یک ابر نرم و تمیز کمک بگیریم. توصیه می‌کنیم که ابر و یا اسفنجی که از آن‌ استفاده می‌کنید، نو باشد، چون در صورتی که کهنه و یا کثیف باشد، بیشتر باعث کثیف شدن یخچال شما خواهد شد. نرم بودن آن هم سبب می‌شود که یخچال و یا فریزر شما دچار خط و خش نشود.

در قدم اول شما می‌توانید داخل یخچال خود را با دو عدد قاشق جوش شیرین، مقداری آب داغ و همچنین کمی سرکه کاملا تمیز و براق کنید. دقت داشته باشید که تمامی قسمت‌های تمیزشده یخچال شما در انتهای کار باید خشک شوند.

اگر مواد غذایی به صفحه‌های داخلی یخچال چسبیده‌شده باشد، شما می‌توانید با استفاده از یک دستمال تمیز و مقداری آب داغ، این چسبندگی‌ها را به سرعت از بین ببرید. سعی کنید برای تمیز کردن یخچال، از قسمت بالا با پایین بیایید. در صورت انجام این فرآیند، مواد اضافی و کثیفی که در یخچال شما وجود دارد، به قسمت پایین و در آخر نیز به بیرون یخچال هدایت شوند. سعی کنید برای تمیز کردن فریزر و یا یخچال خود، به جز صابون‌های کم قلیایی، از هیچ مواد شیمیایی استفاده نفرمایید، چون این کار به سرعت باعث ایجاد بوی بد در یخچال خواهد شد.

چنانچه در داخل فریزر و یا یخچال خود احساس بوی بد می‌کنید، بگذارید که در یخچال در حالت خاموش، باز بماند. البته می‌توانید کمی قهوه در داخل یخچال بریزید و این بو را از بین ببرید. پیش از اینکه کلیه موادهای غذایی را مجددا به یخچال بازگردانید، اطمینان داشته باشید که کلیه قسمت‌های یخچال به بهترین شکل خشک شده باشند. اگر مواد غذایی را در شرایطی که یخچال خیس است، سر جای قبلی بگذارید، یخچال لک شده و بوی بدی خواهد گرفت.

دور ریختن خوراکی‌های فاسد

شما بایستی هر نوع خوراکی کپک‌زده، غیر قابل استفاده و تاریخ مصرف گذشته را بیرون بریزید. شما می‌توانید با جلوگیری از نشت خوراکی‌های فاسد و ریخته ‌شدن آن‌ها به داخل یخچال، از کیسه فریزر استفاده کنید.

وسایل مورد نیاز برای نظافت یخچال

  • اسفنج
  • اسپری تمیزکننده
  • مایع ظرفشویی
  • دستمال آشپزخانه
  • یک مسواک کهنه
  • چند پارچه تمیز
  • دستکش تمیز

تمیز کردن داخل فریزر

چنانچه فریزرهای بدون برفک دارید، کار سختی برای تمیز کردن آن در پیش نخواهید داشت. اگر فریزر شما همواره برفک می‌زند، به هیچ عنوان این برفک‌ها را نتراشید. بهتر است که فرزیر خود را برای ساعاتی خاموش کنید؛ در این صورت کلیه برفک‌های فریزر شما به سرعت آب می‌شوند. امکان دارد که فریزر شما بنا به وجود سبزی و گوشت‌های مختلف، بوی بدی به خود گرفته باشد. برای از بین بردن این بو می‌توانید از مقداری آبلیموی رقیق‌شده استفاده کنید. البته استفاده بیش از حد از آبلیمو به احتمال فراوان باعث آسیب دیدن فریزر خواهد شد، بنابراین در میزان آن دقت داشته باشید.

رعایت نکات ایمنی

قبل از اینکه فرآیند تمیز کردن یخچال را آغاز کنید، حتما یخچال را از برق خارج کنید تا هیچ نوع آسیبی با موتور آن نرسد. با توجه به این موضوع، روش‌هایی مثل شستن یخچال و یا فریزر با استفاده از شلنگ‌ آب کارنادرست و عجیبی است. به این دلیل که ممکن است در زمان شستشوی یخچال و یا فریزر با شلنگ، آب به درون موتور نفوذ کند و یخچال را به سرعت سوازنده و از کار بیاندازد. از این رو شما باید هر یک از اجزای یخچال خود را به صورت جداگانه تمیز کنید. در این صورت هیچ آسیبی به موتور و سایر اجزای یخچال شما وارد نمی‌شود.

شستن واشرهای یخچال

اگر برای تمیز کردن یخچال خود عجله دارید، می‌توانید کلیه اجزای این وسیله را به استفاده از حوله خشک کنید و سر جای خود بگذارید. واشرهایی که در کنار درب یخچال قرار گرفته‌اند را هم باید تمیز کنید. برای تمیز کردن این قسمت بهتر است یک محلول از ترکیب ½ سرکه و ½ آب درست کرده و از آن استفاده کنید. توجه داشته باشید که استفاده از هر نوع شوینده‌ای در این بخش از تمیز کردن واشرهای یخچال، کار اشتباهی است. به این علت که باعث بهم خوردن یکپارچگی واشرهای یخچال خواهد شد. بهترین گزینه برای تمیز کردن واشر بدون تردید سرکه است.

شستشوی موتور یخچال

این قسمت از یخچال و یا فریزر خود را باید با تمرکز بیشتری تمیز کنید. شما بایستی برای تمیز کردن موتور و همچنین سایز قسمت‌های برقی یخچال و یا فریزر، از جارو برقی و یا یک فرچه خشک استفاده کنید. این قسمت‌های یخچال شما باید به بهترین شکل تمیز شوند و هیچ لک و یا اثری از خاک بر روی آن نماند. برای تمیز کردن موتور یخچال و فریزر، به هیچ عنوان از موادهای شوینده و یا آب استفاده نکنید. وجود لکه و کثیفی بر روی موتور، تاثیری در عملکرد آن نخواهد داشت.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *